top of page

Inbjudan till föreläsning 18 september

Scoliofys och Dansk Skoliose Center besöker Skoliosföreningen i Stockholm den 18 september och berättar mer om Schroth-metoden och Cheneau-Gensingenkorsetten.

Scoliofys och Dansk Skoliose Center grundades 2014 i Köpenhamn av Lisa Elliot och Pernille Winsløv Wied. Både Lisa och Pernille är utbildade fysioterapeuter som valt att fokusera sin verksamhet på behandling av skoliospatienter. De arbetar med patienter i alla åldrar och över hela världen, även med kyfospatienter. Tillsammans med sina internationella kollegor har de tagit en i aktiv roll i utvecklingen av framtidens icke-kirurgiska behandlingar.

Du måste vara medlem för att kunna ta del av föreläsningen. Läs mer och anmäl dig här: https://www.skoliosforeningen.se/anmalan-till-forelasning-18-septemb

Kommentarer


Det går inte längre att kommentera på det här inlägget. Kontakta hemsidans ägare för mer information.
  • Skoliosföreningen
  • Skolios Sverige
  • Skolios Sverige

Följ oss på Facebook, Instagram eller Youtube!

 

Skoliosföreningen

Här informerar vi om allt som händer inom föreningen.

 

Skolios Sverige 

Här kan vem som helst gå med och ställa frågor, berätta om sina historier och tipsa andra. Vi är drygt 2.900 medlemmar i denna grupp.

 

Skoliosföreningen för medlemmar

Denna grupp är privat för oss medlemmar i Skoliosföreningen. Här läggs exklusiva historier och länkar till våra digitala evenemang.  

  • Instagram

Instagram @Skoliosforeningen
Här lägger vi ut bilder våra kampanjer och events men även en del igenkänningsbilder ;-D 

  • Youtube

YouTube Skoliosföreningen i Sverige
Här hittar du intervjuer med bland annat fysioterapeuten och forskaren Allan Abbott 

© 2025 Skoliosföreningen  

Alla rättigheter till materialet tillfaller Skoliosföreningen. Vill du vidarepublicera – kontakta oss.

bottom of page